Zapobieganie wszystkim rodzajom zmarszczek może odbywać się na wielu poziomach. Istnieje bowiem cały spektrum czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które można w mniejszym lub większym stopniu zmieniać i niwelować, a które przekładają się na szybsze starzenie skóry. Genetyka to jeden z tych obszarów, który bardzo mocno determinuje chociażby zdolność skóry do produkcji kolagenu czy utrzymania wysokiego poziomu kwasu hialuronowego w komórkach skóry. Trudno jednak kształtować predyspozycje genetyczne człowieka, więc często musi on sięgać po rozwiązania pozaustrojowe, aby poradzić sobie z efektem starzenia skóry. Na szczęście dzisiaj zarówno mimiczne jak zmarszczki na szyi zapobieganie umożliwiają z zastosowaniem wielu specjalistycznych kremów (np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon) oraz maści. Są jednak także pewne znane od wielu dekad i sprawdzone metody domowe, które także są w stanie przynieść całkiem skuteczne rezultaty takiej terapii przeciwzmarszczkowej.

Przeciwdziałanie zmarszczkom twarzy

Twarz, szyja oraz dekolt to miejsca, w których zmarszczki nie tylko powstają wyjątkowo szybko, ale także podlegają wyjątkowej ekspozycji. Chociaż często stan cery w okolicach bioder czy brzucha wcale nie jest lepszy, to są to części ciała zwyczajowo zasłonięte, podczas gdy twarz i szyja stanowią miejsce ciągłej obserwacji. Łatwo zauważyć pierwsze zmarszczki na szyi zapobieganie którym jest stosunkowo proste, ponieważ codzienna poranna toaleta rozpoczyna się przeważnie przy lustrze, które natychmiast uwypukla wszelkie zmarszczki i bruzdy na twarzy lub szyi.

Producenci kremów i specjalistycznych maści czy maseczek dermatologicznych doskonale wiedzą jednak, że zmarszczki na szyi powstają niekiedy z innych powodów, niż sama utrata naturalnej elastyczności skóry wynikająca ze spadku produkcji samoistnej kolagenu. Dlatego w ich kremach oprócz kolagenu i kwasu hialuronowego znajdują się także rozliczne substancje pomocnicze, takie jak łagodzące i harmonizujące skórę ekstrakty ziołowe, oczyszczające i detoksykujące peelingi, albo też bardzo silnie ochraniające skórę antyoksydanty.

Zobacz też sposoby na zakamuflowanie zmarszczek.

Tymczasem wiele z efektów, które gwarantują te specjalistyczne dermokosmetyki dostępne w drogeriach czy aptekach, można uzyskać we własnym zakresie, domowymi metodami. Najbardziej skuteczne i istotne techniki odmładzania skóry szyi, to m.in.:

  • masaże pobudzające ukrwienie komórek i tkanek,
  • nawilżanie skóry od zewnątrz oraz nawadnianie się od środka,
  • chłodzenie miejsc szybciej się starzejących kostkami lodu,
  • kompresy i okłady ziołowe,
  • gimnastyka mięśni mimicznych twarzy, nazywana także jogą twarzy,
  • unikanie opalania i oparzeń, np. gorącą wodą,
  • wystrzeganie się czynników wysuszających skórę jak dym tytoniowy.