Ponieważ szyja człowieka razem z jego twarzą stanowią obiekt najbardziej eksponowany i część ciała podlegającą stałej ocenie przez otoczenie oraz samego zainteresowanego – zmarszczki na szyi i twarzy widać natychmiastowo. Walka z nimi jest więc problemem coraz większej grupy osób i to bez względu na wiek, płeć czy zajmowane stanowisko albo wykonywaną pracę. Firmy kosmetologiczne prześcigają się nieustannie w wymyślaniu i opracowywaniu nowych formuł i receptur, które jeszcze skuteczniej zapanują nad tym procesem odwracając pewne negatywne zmiany zachodzące wraz z wiekiem w ludzkiej skórze. Do sukcesu w walce ze wszystkimi zmarszczkami potrzebne jest jednak całkowite zaangażowanie człowieka, który nie powinien ograniczać swoich kroków tylko i wyłącznie do stosowania nawet najdroższych kremów na zmarszczki na szyi przyczyny, których szukać trzeba także w nieustannym wpływie czynników zewnętrznych.
Czynniki środowiskowe wpływające na cerę
Czynniki wpływające na człowieka z jego środowiska naturalnego, czyli otoczenia zarówno domowego jak i zawodowego, są bardzo rozmaite i uwzględnić trzeba nawet jakość powietrza w danym mieście. Tam, gdzie w powietrzu występują cząsteczki szkodliwe, uszkodzeniu ulegać może sama tkanka naskórka, a warstwa skóry właściwej w tym miejscu przeważnie umożliwia dostawanie się niektórych toksycznych substancji do środka. Nad powietrzem w swoim mieście człowiek ma jednak znikome panowanie, podobnie jak niewiele może zrobić z otrzymanymi po rodzicach i dziadkach genami, które determinują u niego tempo starzenia skóry oraz ryzyko pojawienia się zmarszczek czy konkretną pracę metabolizmu i układu hormonalnego. Wszystkie te czynniki wspólnie odpowiadają za zmarszczki na szyi przyczyny te są jednak bardzo trudne do kontrolowania.
Na szczęście istnieje kilka sposobów jeśli nawet nie na zapanowanie nad czynnikami zewnętrznymi, to przynajmniej na przygotowanie się na ich obecność. A przede wszystkim – na przygotowanie skóry do tego, aby na działanie tych czynników była uodporniona.
Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z faktu, że zmarszczki oprócz tych typowo biologicznych i środowiskowych uwarunkowań, wywoływać może również:
- układanie się do snu na jednym boku – powoduje to wykrzywienie karku i pofałdowanie skóry szyi po jednej stronie, przy jednoczesnym jej naciągnięciu po stronie przeciwległej,
- słabość do bardzo intensywnego makijażu – niektóre kosmetyki działają drażniąco, jeśli są zbyt często aplikowane na skórę, a osoby lubiące makijaż zapominają jak ważne jest, aby sporą cześć dnia spędzić w demakijażu,
- zamiłowanie do opalania się – chociaż opalona skóra w wielu kręgach jest atrakcyjna, to proces jej wystawiania na oddziaływanie promieni UV słońca albo lamp na solarium jest najszybszym sposobem na fotostarzenie skóry i jej wysuszenie,
- przebywanie notorycznie w strefie dymu papierosowego, a tym bardziej samodzielne palenie papierosów.
Najważniejsze rzeczy i funkcje, które wykonywać muszą ludzie w domowym zaciszu w celu minimalizacji zmarszczek na szyi i twarzy, to chociażby:
- nawilżenie – tylko przy odpowiednim poziomie nawilżenia skóry właściwej i naskórka możliwe jest zachowanie wysokiej elastyczności skóry, przy czym warto pamiętać nie tylko o kremach nawilżających od zewnątrz (np. Richevon), ale również o nawadnianiu całego organizmu wodą od wewnątrz,
- unikanie gorącej wody, zwłaszcza do toalety okolic twarzy i szyi,
- chłodzenie obszarów najbardziej narażonych na starzenie i wiotczenie okładami z lodu,
- suplementacja witaminami, minerałami i innymi mikroelementami,
- regularne ćwiczenia gimnastyczne twarzy,
- wklepywanie odpowiednich maści i kremów bogatych w kolagen itp.
13 września 2018 @ 09:37
Dziękuję! Bardzo fajny artykuł, przydatne informacje 🙂 Zwłaszcza, że zbliżam się do 40. i powinnam już o zmarszczkach powoli myśleć.