Coraz więcej osób na świecie ma problemy z funkcjonowaniem swojej tarczycy. Jest to bardzo ważny organ, który odpowiada za produkcję hormonów. Ich niedobór lub nadmiar może być niezwykle szkodliwy dla funkcjonowania całego organizmu. W szczególności osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, czy też towarzyszący jej często zespół Hashimoto (choroba autoimmunologiczna), skarżą się na to, że ich skóra jest bardzo przesuszona.

Dotyczy to określonych partii ciała, na przykład łokci, kolan, czy szyi. Okazuje się, że wysuszona skóra bardzo łatwo ulega pierwszym zmarszczkom. Dlatego często już młode kobiety skarżą się na to, że na ich szyi pojawiają się pierwsze, dość wyraźne zmarszczki. Zmarszczki na szyi a tarczyca mają poważny związek ze sobą i są właściwie nieodłączne. Często choroba pojawia się w dość młodym wieku i niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że jej skutkiem mogą być właśnie brzydkie zmarszczki na ich szyjach.

Jak walczyć ze zmarszczkami na szyi, kiedy ma się problemy z tarczycą?

  • Przede wszystkim, bardzo ważna jest wizyta u lekarza specjalisty (endokrynologa) i próba wyregulowania pracy tarczycy. Najczęściej zalecane jest przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy przez całe życie.
  • Wiele można zdziałać również samą dietą. Często tarczyca bardzo źle reaguje na niektóre zboża zawierające gluten lub na mleko.
  • Kluczowe jest oczywiście odpowiednie nawilżanie skóry. Każdego dnia należy wklepywać w szyję sporą porcję dobrego kremu (np. Richevon), zawierającego witaminy, w tym retinol, który zapewni skórze odpowiedni poziom nawodnienia.
  • Nie można zapominać tez o piciu wody. Doskonale nawilża ona organizm od wewnątrz.
  • Szyi, tak jak i twarzy oraz dekoltu nie powinno się nigdy myć gorącą wodą, ponieważ bardzo wysusza ona skórę i w rezultacie zmarszczki jedynie się pogłębiają.
  • Można stosować rewelacyjne domowe masaże przy pomocy kostek lodu. Doskonale wpływają one na kondycję skóry.

Kluczowym jest oczywiście stosowanie odpowiedniego kremu na zmarszczki. Można zacząć to robić już w wieku lat dwudziestu, na samą szyję, jeżeli pojawiają się na niej pierwsze widoczne bruzdy. Zapobiegnie to ich pogłębianiu się i powstawaniu kolejnych. Ważne, aby w kremie znalazł się kwas hialuronowy. Jest to bowiem doskonały wypełniacz zmarszczek, który jest pochodzenia biologicznego i nie wywołuje uczuleń.

Z czasem, kiedy zmarszczki faktycznie będą się pogłębiały, można pomyśleć o tym, aby wstrzykiwać taki kwas hialuronowy w skórę w gabinecie medycyny estetycznej. Lekarze oferują również szereg innych zabiegów poprawiających kondycję skóry. Niestety, niedoczynność tarczycy jest zazwyczaj chorobą z którą człowiek walczy przez całe życie i trzeba o tym pamiętać. Jedynie regularne i systematyczne nawilżanie skóry i dbanie o jej kondycję odniesie oczekiwane skutki. Ważne jest również wykonywanie regularnych badań, aby mieć cały czas pod kontrolą swój stan zdrowia i regulować pracę hormonów.