Wiek ma w przypadku skóry człowieka szczególne znaczenie, chociaż jest ogromnym uproszczeniem łączenie zmarszczek twarzy czy szyi wyłącznie z upływem czasu. Niektóre wyjątkowo szkodliwe czynniki zewnętrzne jak upodobanie do opalania w słońcu i na solarium, stałe używanie silnego makijażu, a także palenie papierosów – znacząco zwiększają ryzyko przedwczesnego pojawiania się zmarszczek. I na tym tle niejednokrotnie osoba mająca ponad pięćdziesiąt lat, ale od zawsze dbająca o odpowiednie nawilżenie i zdrowie swojej skóry, może wyglądać dużo młodziej i bardziej witalnie niż trzydziestolatek kompletnie nie robiący sobie nic z faktu starzenia się skóry.

Proces starzenia skóry

Wiek biologiczny człowieka często jest zdecydowanie wyższy niż ten wiek, który wynikałby z daty urodzenia. Dzieje się tak z wielu powodów, a nieodpowiednia dieta i złe nawyki są na pewno na szczycie listy takich szkodliwych czynników. Także cera bardzo cierpi, gdy człowiek źle się odżywia, nie dostarcza jakościowego białka ani witamin, nie wspiera w żaden sposób produkcji naturalnego kolagenu czy utrzymaniu wysokiego poziomu kwasu hialuronowego w macierzach komórkowych skóry właściwej. Wiele z tych rzeczy da się uzyskać poprzez odpowiednią suplementację, zmianę nawyków żywieniowych i mądrze dopasowaną dietę. Jednak w chwili, gdy pierwsze zmarszczki zaczynają przeszkadzać, warto sięgnąć po coś więcej – szczególnie, że w dzisiejszych czasach dostępny jest cały arsenał broni przeciwzmarszczkowych.

Do procesu starzenia skóry może dojść bardzo szybko, za co winę ponosi nie tylko genetyka i konkretne predyspozycje każdego człowieka, ale również jego styl życia. Dlatego odpowiednie kremy przeciwzmarszczkowe po 30 (np. Richevon) powinny być dostosowane swoim składem i recepturą oraz aktywnymi substancjami do tego, jak zachowuje się skóra w tym okresie. Naturalnie wszystkie kremy przeciwzmarszczkowe po 30 powstają z podziałem na poszczególne kategorie cery: są więc kremy odpowiednie dla cery suchej oraz przetłuszczającej się, osobne produkty dla skóry wrażliwej. Każdy z nich ma zupełnie inaczej zbilansowane składniki, dzięki czemu preparat najlepiej odpowiada na zapotrzebowanie skóry w danym okresie jej starzenia. Przeczytaj, jak zadbać o skórę.

Dbanie o cerę zawczasu

Warto o swoją cerę zacząć dbać, zanim pojawią się pierwsze poważne zmarszczki na twarzy. Prewencja i profilaktyka jest łatwiejsza i tańsza, niż późniejsze sięganie po bardzo kosztowne i innowacyjne kremy przeciwzmarszczkowe po 30 z funkcjami liftingującymi skórę czy redukującymi zmarszczki. W cenie bardzo drogich dermo kosmetyków można niejednokrotnie znaleźć w aptekach lub lepszych drogeriach produkty o bardzo zbliżonym lub prawie identycznym składzie, ale tańsze dzięki temu, że wyprodukowała je inna marka. Wszystkie powinny jednak mieć działanie i składniki takie jak:

  • kwas hialuronowy – występujący w plazmie macierzy komórkowej umożliwia komórkom skóry wiązanie nawet 250 cząsteczek wody
  • peptydy, odpowiadające za pobudzenie skóry do samoistnej produkcji kolagenu
  • filtry zapobiegające fotostarzeniu – UVA i UVB
  • witaminy i minerały
  • antyoksydanty chroniące komórki przed niszczeniem przez wolne rodniki
  • składniki kojące i formuły nawilżające.