Reklamowane powszechnie kremy o działaniu anti-age są dzisiaj coraz skuteczniejsze głównie dzięki temu, że proces wiotczenia skóry i jej marszczenia został dogłębnie poznany. Firmy kosmetologiczne oraz farmakologiczne przygotowujące dermokosmetyki mają dzisiaj dostęp do nowoczesnych metod produkcyjnych i innowacyjnych formuł, które działają miejscowo i odpowiadają na podstawowe przyczyny pojawiania się zmarszczek. Ilość dostępnych w aptekach i drogeriach kremów jest jednak przytłaczająca i dla osoby po raz pierwszy oglądającej liczne kremy na zmarszczki pod oczy czy zmarszczki mimiczne – wybranie tego jedynego może okazać się niebywale trudnym zadaniem.

Wybór idealnego kremu

Zmarszczki mogą różnić się od siebie strukturą, głębokością czy szerokością, ale powstają z tych samych przyczyn na całym ciele. Niemniej producenci wprowadzają osobno kremy na zmarszczki pod oczy i inne linie produktów do zmarszczek mimicznych o bardziej uniwersalnym składzie (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon). Wszystko dlatego, że skóra w okolicach oczodołów jest zdecydowanie delikatniejsza i bardziej chłonna, a dodatkowo krem nie może być zbyt płynny, aby nie wlać się pod powieki. Przeglądając skład i recepturę takiego kremu dość szybko ocenić można jego przydatność.

Zobacz, jakie metody poleca AlinaRose.

Wśród reduktorów zmarszczek i innych preparatów kosmetycznych o działaniu  odmładzającym i ujędrniającym, istnieje kilka obowiązkowych substancji czynnych, które gwarantują sukces takiej kuracji. Czytając etykietę kolejnego serum czy kremu warto upewnić się, czy w jego składzie znajdziemy m.in.:

  • Kolagen, czyli specjalne elastyczne białko występujące w ludzkim ciele w kilkunastu różnych typów. Bardzo często znajduje zastosowanie również w transplantologii, towarzyszy lekarzom przy praktycznie każdym stole operacyjnym, także w postaci kolagenowych nici, które najpierw doskonale wiążą i trzymają, a później spajają tkanki i rozpuszczają się w nich po zagojeniu. Każda z tych form użycia sprawdza się w inny sposób, ale każda wykazuje bardzo wysoką skuteczność, na czym zależy również osobom z głębokimi zmarszczkami.
  • Kwas hialuronowy. Jego obecność w macierzy komórkowej skóry właściwej umożliwia komórkom niesamowicie wydajne wiązanie wody. Dzięki nawilżeniu włókna elastyny zachowują dłużej swoją strukturę, a skóra wolniej się wysusza.
  • Filtry UVA i UVB. Zapobiegają procesom fotostarzeniowym i mają szczególnie duże znaczenie dla osób wystawionych na ciągłe promieniowanie UV.
  • Kompleksy witaminowe i mineralne, które mają za zadanie odświeżyć skórę. Razem z ekstraktami ziołowymi mogą oczyszczać i harmonizować skórę.
  • Antyoksydanty różnego pochodzenia, także roślinnego. Przeciwutleniacze zawarte w kremach zwalczają skutecznie wolne rodniki, które uszkadzają komórki.