Każda kobieta obawia się pierwszych zmarszczek. Najczęściej panie pielęgnują więc skórę swojej twarzy, dbając o to, aby była zawsze nawilżona i promienna. Zdarza się jednak, że zapominają one o tym, aby zadbać o skórę szyi i dekoltu, która również jest bardzo delikatna i skłonna do powstawania zmarszczek. Pierwsze z nich mogą pojawić się nawet po dwudziestym roku życia, jeżeli skóra ma do tego skłonności i nie jest odpowiednio nawilżona.

Zmarszczki na szyi i dekolcie pojawiają się przede wszystkim na suchej skórze. Z wiekiem traci ona umiejętność wytwarzania ochronnego sebum, staje się mniej jędrna i bardziej podatna na mikrouszkodzenia, które zamieniają się w zmarszczki. Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej i zadbać o to, aby zmarszczki na szyi i dekolcie nie pojawiały się jak najdłużej.

Co można zrobić, aby uniknąć tych zmarszczek?

  • Przede wszystkim, trzeba nawilżać te partie skóry jak najgłębiej. Poza samym kremem, warto również pić spore ilości wody, aby nawilżać ją od wewnątrz.
  • Warto zawsze dokładnie zmywać kosmetyki i przede wszystkim makijaż, również ze skóry szyi i dekoltu. Przez resztki makijażu, nie ma szans na to, aby krem dobrze zadziałał.
  • Skóry w tych rejonach nie powinno się myć gorącą wodą. Bardzo wysusza ją ona i przez to powstają właśnie pierwsze zmarszczki.
  • Można wykonywać domowe masaże przy użyciu kostek lodu, które poprawiają ukrwienie skóry.
  • Warto zdecydować się również na ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie szyi i niwelują powstawanie zmarszczek.
  • Ważna jest również odpowiednia postawa. Warto pilnować się, aby trzymać głowę zawsze prosto i jak najmniej pochylać ją ku dołowi.

Kiedy tylko zaczną pojawiać się pierwsze zmarszczki na szyi i dekolcie, warto zacząć używać odpowiedniego kremu na zmarszczki (np. Richevon). Nawet w młodym wieku zachodzi taka konieczność, jeżeli skóra zachowuje się w taki sposób. Najlepiej wybierać kremy z dodatkiem retinolu oraz kwasu hialuronowego. Ten pierwsze doskonale nawilża skórę, a drugi poza właściwościami nawilżającymi, wypełnia również zmarszczki.

Zmarszczki na szyi i dekolcie  można również zwalczać u kosmetyczki, stosując masaże oraz maseczki silnie nawilżające. Masowana skóra jest znacznie mniej podatna na powstawanie pierwszych zmarszczek. Kiedy jednak staną się one dość głębokie, wówczas z pomocą może przyjść już tylko medycyna estetyczna. Oferuje ona szereg różnego rodzaju zabiegów, które doskonale likwidują zmarszczki i zapobiegają ich powstawaniu. Wybór zabiegu zależy oczywiście przede wszystkim od samego lekarza, który powinien zapoznać się ze stanem skóry, następnie przeprowadzić wywiad i wybrać coś odpowiedniego. Dużą popularnością cieszą się zabiegi polegające na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego bezpośrednio do skóry. Poza tym, można zdecydować się również na nici chirurgiczne, które podtrzymują skórę i zmuszają ją do samodzielnej regeneracji. Efekty tego zabiegu utrzymują się naprawdę długo i są spektakularne. W wypadku niektórych zmarszczek, lekarze doradzają zabieg przy użyciu lasera. Wszystko zawsze zależy od konkretnego przypadku pacjentki. Zmarszczki na szyi i dekolcie układają się niekiedy w różny sposób i są bardziej lub mniej widoczne. Najlepiej polegać na specjaliście, który ocenia również anatomię ciała i dobiera do niej dobrą metodę.