Implanty zębowe to sztuczne korzenie, które umieszczane są w miejscu po naturalnie tam występujących korzeniach. Wykonywane są zwykle z tytanu, który formowany jest w kształcie śruby. Kiedy implanty zębowe zostają umiejscowione w kości, zazwyczaj pacjent potrzebuje kilku tygodni regeneracji, po których odbywa się dalsze leczenie.

Implanty zębowe – rodzaje

Implanty zębowe można podzielić na kilka rodzajów ze względu na kształt, materiał albo właściwości.

Oto kilka popularnych przykładów:


  •  implanty zębowe Bego mają bardzo klasyczny kształt, który przypomina śrubę. Występują w kilku odmianach, dzięki czemu można lepiej dopasować je do pacjenta,
  •  implanty zębowe BICON są bardzo krótkie. Implantologia przewiduje je dla pacjentów, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z jej usług ze względu na budowę swoich kości lub inne specyficzne, przypisane jednostce warunki (np. ubytki kości)
  •  implanty zębowe Astra dają pełną, bezterminową gwarancję trwałości i odporności na uszkodzenia. Wyróżnia się kilka ich kształtów, co ułatwia zarówno montaż, jak i wzbogaca ofertę.

Implanty zębowe

Implanty stomatologiczne – czy to dla mnie?

Implanty stomatologiczne skierowane są do osób pełnoletnich, które posiadają jakikolwiek ubytek w uzębieniu. Implanty można wykonywać zarówno w przypadku pojedynczego braku zęba, ale też kilku. Zabieg dedykowany jest również pacjentom, którzy stracili swoje naturalne uzębienie w całości. Implanty zębów stanowią dla nich szansę na odzyskanie zdrowia i pełnego uśmiechu..

Implanty zębów – przeciwwskazania medyczne

Jedną z technik uzupełniania ubytków są implanty zębów. Przeciwwskazania stanowią jednak zdecydowaną barierę do ich wykonania. Część odnosi się do ogólnych przeciwwskazań, które mają związek ze stanem pacjenta (niektóre choroby przewlekłe, uczulenia, słaba krzepliwość krwi), inne wiążą się z problemami miejscowymi, najczęściej w zakresie jamy ustnej.

Większości z nich można jednak skutecznie się pozbyć lub przeprowadzić wcześniej leczenie, by w końcu zająć się wstawieniem implantów. Przeciwwskazaniem jest również ciąża.

Implanty stomatologiczne – przygotowanie i leczenieImplant stomatologiczny

Zanim zostanie przeprowadzone leczenie implantologiczne, odbywa się wizyta konsultacyjna. W trakcie je trwania stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem, obejmujący szczegółowe pytania o jego stanie zdrowia, a po pozytywnej weryfikacji ustala plan leczenia. Zanim implanty zębów zostaną zamocowane stan jamy ustnej musi być w idealnym stanie, co oznacza mi.in. wyleczenie próchnicy. Niewskazane jest również palenie papierosów.

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego. Następnie nawiercany jest otwór w dziąśle, gdzie wprowadzany jest sztuczny korzeń, dopiero na nim w przyszłości mocowane będą zęby. Implanty to zabieg zajmujący około pół do nawet dwóch godzin. Ostatnim etapem tego zabiegu jest zaszycie rany.

Osoby, które nie mogą lub nie chcą wykonywać implantów mogą wybrać inne możliwości wypełnienia uzębienia, np. za pomocą mostów lub protez (stałych lub ruchomych).

Implanty zębowe – zalecenia lekarskie

Implanty zębowe należy właściwie pielęgnować, by cieszyć się jak najdłużej pięknym uśmiechem. Wszystkie zalecenia przekazuje lekarz, a zadaniem pacjenta jest się do nich stosować.

Oto kluczowe zalecenia medyczne:


  •  posiłki można spożywać dopiero około dwie godziny po implantacji. Przestrzega się jednak przed potrawami twardymi oraz ostro przyprawionymi tak samo jak gorącymi napojami,
  •  bezpośrednio po zabiegu nie wolno intensywnie ćwiczyć,
  •  dopiero jeden dzień po wykonanym zabiegu można szczotkować zęby nową i miękką szczoteczką (dodatkowo jamę ustną należy płukać preparatem dezynfekującym).