Przekonanie o sile leków farmakologicznych we współczesnych społeczeństwach jest bardzo silne i wiara w to, że produkty apteczne są w stanie uporać się z każdym problemem też jest powszechna. W rzeczywistości jednak bardzo często dermo kosmetyki dostępne są bez recepty i można nabyć je nie tylko w aptekach, ale również w wielu sieciach drogeryjnych. Nie oznacza to wcale, że kremy na zmarszczki w aptece są w jakikolwiek sposób lepsze lub skuteczniejsze – wiele zależy od formuły.

Istnieją oczywiście kremy lecznicze dostępne w aptece, które mają bardzo określone spektrum działania i są przepisywane przez lekarzy chociażby w przypadku chorób trądzikowych czy blizn na twarzy, które wymagają specjalnej terapii do gojenia. Kremy na zmarszczki w aptece (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon) są więc często jedynym rozwiązaniem dla osób z określonym stanem zapalnym albo schorzeniem skórnym i niektóre przypadłości dermatologiczne nie powinny być leczone przy użyciu ogólnodostępnych kremów, maści oraz maseczek domowej roboty.

Wskazania dermatologiczne i nie tylko

Walka ze zmarszczkami to codzienność większości osób po trzydziestym, a z całą pewnością po czterdziestym roku życia. To wtedy spada zawartość kwasu hialuronowego w macierzy komórkowej skóry właściwej, przez co zdolność wiązania wody w skórze znacząco spada. Braki te uzupełniają nie tylko kremy na zmarszczki w aptece, ale również zróżnicowane serie produktów drogeryjnych. Największe laboratoria dermatologiczne są bowiem przeważnie jednocześnie zaangażowane w tworzenie leków na konkretne choroby skórne oraz przygotowywanie preparatów bez recepty, do ogólnego stosowania.

Lekarze dermatolodzy doskonale wiedzą, które schorzenia wymagają zastosowania kremów dostępnych tylko i wyłącznie w aptece. Ale apteki posiadają także na swoich półkach rozmaite rozwiązania przeciwzmarszczkowe dla różnych typów skóry, całkowicie dostępne bez recepty. Nie są to więc leki, tylko kosmetyk i jako takie są w aptekach oferowane. Często nie różnią się one w ogóle składem ani recepturą od identycznych kremów dostępnych w drogeriach. Ich wyższa cena wcale nie musi sugerować znacznie wyższej jakości finalnej produktu – najłatwiej przekonać się co do realnej wartości kremu przeciwzmarszczkowego analizując jego skład. W najlepszych kremach, maściach i reduktorach na rynku, spotkać można m.in. takie substancje aktywne jak:

  • peptydy, wnikające do skóry właściwej i pobudzające w niej samoistną produkcję kolagenu – ekstremalnie elastycznego białka,
  • antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które skutecznie chronią komórki przed niszczeniem przez wolne rodniki,
  • ekstrakty ziołowe,
  • formuły nawilżające,
  • witaminy, minerały i inne mikroelementy,
  • kwas hialuronowy zwiększający możliwości wiązania cząstek wody przez skórę.