Istnieje wiele specjalistycznych kremów, które reklamowane są wszem i wobec jako ostateczne i najskuteczniejsze zarazem rozwiązanie problemu powracających zmarszczek mimicznych. Te przeważnie bywają jednak dość wąskie i płytkie, dzięki czemu ich wypełnienie nie jest aż tak problematyczne i podstawowe substancje powierzchniowo czynne jak proteiny, oraz te wnikające w głąb ubytku jak kwas hialuronowy, wystarczają do odniesienia zadowalających wyników w krótkim terminie.

O wiele większym zmartwieniem może być próba zredukowania głębokich zmarszczek, które przeważnie zdobią twarz osoby starszej lub ludzi o wyjątkowo ekspresyjnej mimice. Szczególnie zmarszczki poprzeczne na czole oraz niektóre zmarszczki na szyi potrafią osiągać wyjątkową głębokość, co czyni je odpornymi na wiele podstawowych kremów. Warto sięgnąć w ich przypadku więc po rozwiązania z najwyższej półki, a do takich zaliczyć trzeba z całą pewnością kremy na zmarszczki z kolagenem.

Znaczenie kolagenu dla organizmu

Kolagen to wyjątkowe białko występujące w ludzkim organizmie w większości komórek, a często realizujące także zadania specjalne. Dla ich skutecznego wykonywania kolagen w ludzkim organizmie w różnych tkankach występuje w kilkunastu różnych typach. Od kiedy jednak udało się wyprodukować technologiami przemysłowymi kolagen, a także dokładnie poznano jego strukturę i zastosowanie – stał się nie tyle podstawowym, co jednym z najważniejszych składników większości kremów i maści redukujących zmarszczki oraz przywracających skórze jej naturalną elastyczność.

Kremy na zmarszczki z kolagenem są dzisiaj tak popularne, ponieważ kolagen jest białkiem nad wyraz skutecznym oraz całkowicie hipoalergicznym, co umożliwia jego bezpośrednie aplikowanie w absolutnie każdym przypadku. Nie ma najmniejszych przeciwwskazań do tego, aby używać kolagenu w odpowiednich dawkach – dostępne są nawet tabletki z wielocząsteczkową formułą kolagenową do przyjmowania doustnego. Może być wskazywany chociażby przez lekarzy w zakresie ortopedii, którzy muszą panować nad procesem rehabilitacji pacjentów po urazach kości czy stawów.

Kolagen w medycynie estetycznej

Oprócz rozmaitych innych wskazań medycznych, kolagen wdarł się przebojem na półki najlepszych drogerii i aptek, gdzie sprzedaje się nie tylko jako kremy na zmarszczki z kolagenem, ale również sam kolagen w krystalicznie czystej formule, na poprawę jakości elastyczności skóry dosłownie na całym ciele. Taki zakup może być szczególnie dobrym pomysłem dla osób, które kremy na zmarszczki z kolagenem chcą produkować w domowym zaciszu – a takich ludzi wciąż przybywa. Samodzielnie stworzenie receptury ujędrniającej i wypełniającej zmarszczki wcale nie musi być niemożliwe w domowych warunkach, a dodatkowo może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali całorocznego zapasu takiego całkiem skutecznego dermokosmetyku.

Z powodzeniem w domu przygotować można taki krem na bazie kolagenu, który upora się z głębokimi zmarszczkami, dzięki takim składnikom jak:

  • ekstrakty nawilżające
  • witaminy i minerały pozyskanie chociażby z cytrusów czy wyciśniętych pestek winogron
  • dodatki ziołowe dla pobudzenia i rewitalizacji skóry, takie jak ekstrakt z pokrzywy
  • oleje, zwłaszcza takie pozytywnie wpływające na skórę jak olej arganowy
  • wyciągi i soki z jagód goi i innych bogatych w antyoksydanty produktów dostępnych w sklepach
  • substancje zapachowe – pochodzenia naturalnego, wybrane adekwatnie do upodobań stosującego
  • kwas hialuronowy, który również otrzymać można w postaci pozwalającej na jego połączenie chociażby z olejami eterycznymi.