Skuteczne metody walki ze zmarszczkami nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do reagowania na już objawione bruzdy. Bardzo ważnym elementem każdej walki o lepszą kondycję zdrowotną jest świadome przeciwdziałanie, a więc profilaktyka. Wiedząc, jakie czynniki prowadzą do powstawania zmarszczek mimicznych i zmarszczek na szyi, można zawczasu przedsięwziąć odpowiednie kroki mające na celu zapewnienie jak najpóźniejszego pojawienia się tychże. Zmarszczki szyi oraz zmarszczki mimiczne twarzy są bardzo powszechne i występują w coraz to młodszym wieku, co wynika także ze zmiany stylu życia i funkcjonowania przeciętnego człowieka.

Przyczyny powstawania zmarszczek

Aby zwiększyć swoje szanse na zdrową i elastyczną, jędrną witalną skórę przez lata, trzeba w pierwszej kolejności wystrzegać się czynników zewnętrznych, które powstawanie takich zmarszczek wywołują. Niektóre z nich wyeliminować łatwo, inne praktycznie nie dają się zmienić, a są to chociażby:

 • genetyka, czyli konkretne predyspozycje organizmu do szybszego bądź wolniejszego procesu starzenia komórek,
 • mimika, której podobnie jak genetyki, raczej nie da się zbyt mocno kontrolować i jest ona nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania,
 • uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy dymu tytoniowego,
 • przesadne i zbyt częste używanie mocnego makijażu,
 • słabość do opalania się zarówno w promieniach słonecznych jak i przy lampach UV na solarium,
 • procesy starzeniowe skóry takie jak spadek ilości kwasu hialuronowego w macierzy komórkowej skóry właściwej czy braki kolagenowe.

Niektóre bardziej specjalistyczne bruzdy, które pojawiają się w związku z określonym powtarzającym się ruchem lub ułożeniem ciała, to nie tylko kurze łapki, ale chociażby zmarszczki szyi. Te drugie mogą pojawiać się chociażby w efekcie notorycznego spania na boku – głowa przechylona do dołu powoduje bowiem naciągnięcie skóry po jednej stronie i jej mocne zwiotczenie po drugiej, co może szybko utrwalać się w zmarszczki statyczne.

Szybkie i skuteczne metody

Na szczęście istnieje dzisiaj wiele sprawdzonych sposobów walki ze zmarszczkami, które uwzględniają zarówno te bruzdy typowo mimiczne jak i bardziej statyczne zmarszczki, jak chociażby zmarszczki szyi i na dekolcie. Najważniejsze kroki, o których trzeba pamiętać we własnym domu, to:

 • wklepywanie delikatnymi ruchami odpowiednich kremów nawilżających i reduktorów zmarszczek (np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon),
 • używanie letniej, zamiast gorącej wody do mycia okolic twarzy, szyi i dekoltu,
 • robienie okładów i kompresów z lodu na miejsca najszybciej starzejące,
 • regularne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych twarzy,
 • nawadnianie się od środka.

Jeżeli te sposoby nie pomogą – pozostają profesjonalne zabiegi.